Grad Kruševac se nalazi u centralnom delu Srbije, na reci Rasini, u dolini Zapadnog Pomoravlja i kulturni je, ekonomski, zdravstveni, obrazovni i administrativni centar Rasinskog upravnog okruga. Smešten je u kruševačkoj kotlini koja se pruža između Temnića i Levča na severu, Kopaonika, Jastrepca i Župe na jugu, kao i Ibarske doline i Kraljevačke kotline na zapadu, a obuhvata i dolinu Zapadne Morave. Zauzima površinu od 854 ha, od čega se poljoprivredne površine prostiru na 49.207, a šume na 29.744 hektara. Najveće reke na ovom području su Zapadna i Južna Morava sa Rasinom, a brojni planinski masivi okružuju teritoriju Opštine.
Prema popisu stanovništva iz 2011. godine, u Gradu ima 58.745, dok na teritoriji čitave Opštine živi 128.752 stanovnika. Kada je o etničkoj strukturi reč, većinsko stanovništvo, sa udelom od 95,1%, su Srbi, slede Romi sa 1,9% i Crnogorci sa 0,2%. Kruševac je u srednjevekovnoj srpskoj državi bio prestonica.
Opština Kruševac obuhvata jedno istoimeno gradsko i 100 seoskih naselja, a to su: Begovo Brdo, Bela Voda, Belasica, Bivolje, Bovan, Bojince, Boljevac, Brajkovac, Bukovica, Buci, Velika Kruševica, Velika Lomnica, Veliki Kupci, Veliki Šiljegovac, Veliko Golovode, Veliko Krušince, Vitanovac, Vratare, Vučak, Gavez, Gaglovo, Gari, Globare, Globoder, Gornji Stepoš, Grevci, Grkljane, Dvorane, Dedina, Dobromir, Doljane, Donji Stepoš, Đunis, Žabare, Zdravinje, Zebica, Zubovac, Jablanica, Jasika, Jošje, Kamenare, Kaonik, Kapidžija, Kobilje, Komorane, Konjuh, Koševi, Krvavica, Kruševac, Kukljin, Lazarevac, Lazarica, Lipovac, Lovci, Lukavac, Ljubava, Majdevo, Makrešane, Mala Vrbnica, Mala Reka, Mali Kupci, Mali Šiljegovac, Malo Golovode, Malo Krušince, Mačkovac, Meševo, Modrica, Mudrakovac, Naupare, Padež, Pakašnica, Parunovac, Pasjak, Pepeljevac, Petina, Pozlata, Poljaci, Ribare, Ribarska Banja, Rlica, Rosica, Sebečevac, Sezemče, Slatina, Srndalje, Srnje, Stanci, Suvaja, Sušica, Tekija, Trebotin, Trmčare, Ćelije, Cerova, Crkvina, Čitluk, Šavrane, Šanac, Šašilovac, Šogolj i Štitare.
Opšti podaci o poljoprivredi
Poljoprivredne površine prostiru na oko 492 ha, ali se zbog izgradnje i proširenja objekata infrastrukture, industrijskih i drugih objekata na poljoprivrednom zemljištu, iz godine u godinu smanjuju. Pod šumama je 29.744 hektara, od čega je u državnoj svojini 13.878, u privatnoj 13.030, a u društvenoj 700 ha. Bukva je, sa učešćem od 67% u zapremini, najzastupljenija vrsta, a zastupljene su i sledeće: kitnjak (5%), crni bor (5%), grab (3,5%), smrča (3,5%), jela (1%), mleč, gorski javor, klen, jasen, breza, duglazija, cer, lipa, jasika, beli bor, sladun, vajmutov bor i ariš.
PREUZIMANJE
Preuzmite potrebna dokumenta na linkovima ispod.