Opština se nalazi na jugozapadu Srbije i pripada Zlatiborskom okrugu. Na njenoj teritoriji prostire se planina Zlatar, duga 22 i široka 12 km, sa najvišim vrhom od 1.627 metara. Opština Nova Varoš zauzima prostor od 584 kilometra kvadratna, od čega poljoprivredna površina čini 57,1%, a šume 33,8% ukupne teritorije. U ovoj multinacionalnoj sredini, prema podacima popisa stanovništva iz 2011. godine, živi 16.638 stanovnika, sa većinskim srpskim stanovništvom – 89,5%, slede Bošnjaci sa 4,7% i Muslimani sa udelom od 3,2%.
Opštinu čini 33 naselja: Akmačići, Amzići, Bistrica, Božetići, Brdo, Bukovik, Burađa, Vilovi, Vraneša, Gornja Bela Reka, Gornje Trudovo, Debelja, Donja Bela Reka, Draglica, Draževići, Drmanovići, Jasenovo, Komarani, Kućani, Ljepojevići, Miševići, Nova Varoš, Negbina, Ojkovica, Radijevići, Radoinja, Rutoši, Seništa, Tikva, Tisovica, Trudovo, Čelice i Štitkovo.
Opšti podaci o poljoprivredi
Nosilac razvoja Opštine je sektor energetike jer se na ovoj teritoriji nalaze “Limske hidroelektrane” koje proizvode godišnje oko 800 miliona kilovat sati električne energije. Drvno-prerađivačka industrija najviše je zastupljena na Zlataru i Murtenici, a kada je o poljoprivredi reč, u najvećoj meri zastupljeno je stočarstvo, pre svega govedarstvo i ovčarstvo. Ratarstvo u Opštini nije primarno, uglavnom je za sopstvene potrebe, a gaje se ovas, ječam, kukuruz, pšenica i raž, ali i spelta i heljda. Od voća najzastupljenije su šljive, jabuke, kruške i maline, dok od povrtarskih kultura dominira krompir.
Specifičnost podneblja je “Zlatarski sir” koji se spravlja na tradicionalan način i specifičnog je ukusa zbog ishrane krava na Zlataru, gde se one hrane livadskom lekovitim biljem. Proizvodnja ovog sira odvija se između reka Valjušnice, Uvca, Mileševke i Kladnice. Proizvodi se punomasni sir sa najmanje 50% mlečne masti, mlečno bele do belo-žute boje i svojstvenog je mirisa. Selo Božetić prednjači u proizvodnji ovog sira i njegova domaćinstva proizvode oko 1.000 tona godišnje. Od ukupnog broja krava, ovde se nalazi 2.500 grla, a 30% proizvodnje mleka daje se u otkup.
PREUZIMANJE
Preuzmite potrebna dokumenta na linkovima ispod.