Opština Ražanj se nalazi u jugoistočnoj Srbiji i pripada Nišavskom okrugu. Prostire se na površini od 289 kilometara kvadratnih, od čega poljoprivredno zemljište čini 60,1% ukupne teritorije. Graniči se sa opštinama Aleksinac, Sokobanja, Kruševac, Paraćin, Ćićevac i Boljevac. Planina Bukovik nalazi se na severoistoku, a prevoj Mečka na severu Ražnja. Ova Opština je na raskrsnici Velikog i Južnog pomoravlja i Karpatske i Balkanske Srbije.
Čini je 23 naselja: Braljina, Varoš, Vitoševac, Grabovo, Lipovac, Mađere, Maletina, Maćija, Novi Bračin, Pardik, Podgorac, Pretrkovac, Poslon, Praskovče, Ražanj, Rujište, Skorica, Smilovac, Stari Bračin, Cerovo, Crni Kao, Čubura i Šetka. Prema podacima poslednjeg popisa stanovništva iz 2011. godine, Opština ima 9.150 stanovnika, a većinsko stanovništvo je srpsko sa 96,34%, zatim slede Romi sa udelom od 2,13%.
Opšti podaci o poljoprivredi
Njive zauzimaju najveću teritoriju Opštine, šume su na drugom mestu po rasprostranjenosti, livade i pašnjaci na trećem, a najmanji prostor zauzimaju vinogradi i voćnjaci. Od ratarskih kultura najviše se gaje žita (56,6%) – seju se kukuruz i pšenica, a retko ovas i ječam, povrće se uzgaja za individualne potrebe i na malim površinama (9,02%), stočno krmno bilje (32,87%) i industrijsko bilje (0,14%).
U šumama je najzastupljenije lišćarsko drveće, uglavnom hrast, bagrem, bukva, jasen, javor, lipa, topola i dren, a od četinara bor i ariš. Poljoprivredne površine se prostiru na 16.926 ha, što čini 59% ukupne površine teritorije Opštine. Od povrtarskih kultura gaje se pasulj, krompir, paradajz, paprika, crni I beli luk,a od voćaka dominira šljiva sorte “stenlej”, ali i kupina, jabuka i dunja. Stočarstvo na teritoriji Opštine je razvijeno, ali stočni fond ima tendenciju opadanja. Gaje se goveda, svinje, ovce i koze.
PREUZIMANJE
Preuzmite potrebna dokumenta na linkovima ispod.