Subvencije u poljoprivredi, ove godine, u opštini Blace dobiće samo oni koji se odluče da grade ili proširuju prerađivačke kapacitete. Do sada je na teritoriji ove opštine izgrađeno 70 sušara, što je nedovoljno za kraj, koji proporcionalno površini, ima najveći broj stabala šljive u Srbiji
Srećko Jovanović iz sela Barbatovca računicu u poljoprivredi video je u finalizaciji proizvoda. Među prvim je poljoprivrednicima u Blačkoj opštini koji je pre 20 godina izgradio sušaru za šljive, a danas je i vlasnik hladnjače sa kojim saruđuje 40-tak kooperanata iz okolnih sela. “Zaokružiti proizvodnju je po meni najvažnije, s tim što mi što osušimo ili prodamo to još nije zaokružena proizvodnja. Trebalo bi da radimo iskoštičavanje, onda čokoladiranje, itd, mala pakovanja za markete po zapadu i svašta, ali to u nekoj doglednoj budućnosti”, kaže Srećko Jovanović.
Blački poljoprivrednici su se okrenuli isključivo organskoj proizvodnji koja je veoma cenjena na domaćem i inostranom tržištu. Sve što se otkupi i proizvede to se i proda. Sve više je onih koji investiraju u prerađivačke kapacitete, jer je otkupna cena šljive poslednjih godina bila mala.
“Nije baš dobra zarada, zato smo se odlučili nešto malo da proširimo. Ako možemo sami, proizvode bolje da plasiramo, da preradimo”, navodi za RTS Miša Bradić, iz Gornjeg Grgura.
Za razliku od drugih delova Toplice, u Blačkom kraju dosta je mladih koji svoju budućnost vezuju za bavljenje poljoprivredom.
“Ja želim da ostanem na selu da se bavim proizvodnjom šljive, da je preradim. Za sad je sušim. Planiramo da izbijamo koštice. I neku proizvodnju. Može sokovi da se prave, dzemovi, ali nam trebaju subvencije”, kaže Nebojša Virijević, iz Gornjeg Grgura.
Opština Blace podsticaje u poljoprivredi usmerila je poslednjih godina na one koji ulažu u prerađivačke kapacitete.
“Naš je cilj da se što više tog voća preradi u opštini Blace, a ne da se odvozi na stranu. Na taj način biće mnogo više ljudi upošljeno, imaće i većezarade i veća primanja. I naši poljoprivrednici biće na taj način mnogo zadovoljniji,” kaže Ivan Burgić, predsednik Opštine Blace.
Sa 2 miliona stabala na pet hiljada hektara gde prosečno rodi oko tridest hiljada tona šljive, opština Blace spada u najveće proizvođače ovog voća u Srbiji.