Beogradska otvorena škola (BOŠ) je novi nacionalni EU Resurs centar za civilno društvo (EUNRC) u periodu od 2023. do 2026. godine
EUNRC je mesto podrške za predstavnike civilnog društva koji rade na približavanju Srbije Evropskoj uniji. Ovaj resurs centar će pomagati rast i razvoj organizacija i neformalnih grupa građana kroz unapređenje njihovih kapaciteta, umrežavanje i finansijsku podršku.
Pored nacionalnog EU Resurs centra u Beogradu, civilnom društvu će biti na raspolaganju i tri regionalna resurs centra u:
Užicu, za zapadnu i jugozapadnu Srbiju (koji vodi Užički centar za prava deteta),
Nišu, za južnu i istočnu Srbiju (koji vodi ENECA) i
Novom Sadu, za Vojvodinu (koji vodi Novosadska novinarska škola),
kao i tri ekspertska resurs centra u Boru (koji vode Sigurne staze), u Jagodini (koji vode Mladi poljoprivrednici Srbije) i u Beogradu (koji vodi Nova planska praksa).
”EUNRC nastoji da postane prva nacionalna baza civilnog društva koje učestvuju u procesu evrointegracija Srbije. Želimo da ujedinimo snagu grupa i pojedinaca, povežemo ih međusobno i osnažimo”, navodi se u saopštenju ovog centra.
Tri su glavne vrste podške koju EUNRC pruža:
Unapređenje kapaciteta organizacija i grupa kroz grupne treninge i individualna mentorstva,
Umrežavanje civilnog društva,
Finansijska podrška kroz grantove (i za organizacije i za neformalne grupe).
Naša misija je da, kroz rad EUNRC, pomognemo civilnom društvu koje je za Srbiju u Evropskoj uniji!
Podrška EU Resurs centra za civilno društvo dostupna vam je svakoga radnoga dana u periodu između 08:00 i 16:00 časova putem imejl adrese euresurscentar@bos.rs ili putem telefona +381 60 655 1901.
EUNRC poziva zainteresovane da se jave kako bi tim ovog EU resurs centra pružio konkretne i detaljne informacije o raspoloživim načinima podrške u narednom periodu.
”Plan podrške biće kreiran prema vašim stvarnim potrebama. EUNRC tim će kroz brifing razgovor sa vašim timom kao i detaljne upitnike prikupiti informacije o tome šta je potrebno vašoj organizaciji za dalji rast i razvoj i na osnovu tih podataka pripremiti detaljan plan podrške. Pored toga, pozivamo vas da sa nama delite najvažnije vesti (npr. najave treninga, konferencija, radnih grupa i sl) kao i dostignuća vaše organizacije/neformalne grupe, a kako bismo to iskomunicirali sa širom publikom”, dodaje se u saopštenju.
*Projekat ”EU Resurs centar za civilno društvo“ je podržan od strane Delegacije EU u Srbiji. U naredne četiri godine, kroz program finansijske podrške, biće podržano preko 200 organizacija civilnog društva i 220 neformalnih grupa. Pored toga, podrška će biti pružena i kroz program jačanja kapaciteta (treninzi i individualna mentorstva) za preko 300 organizacija civilnog društva i 280 neformalnih grupa.